Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион.
Врачанският театър ще представи на международен фестивал за деца своята продукция „Грозното пате“ от Ханс Кристиан Андерсен, с режисьор Мария Банова, съобщиха от културната институция.
Поканата е от Международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в Бургас, чието XI издание се провежда от 4 до 10 август.
"Грозното пате" ще се изиграе на открита сцена на 9 август.
Това не е първото турне в престижна надпревара за врачанската трупа, напомнят от театъра. Постановката, с участието актьорите Капка Пеняшка, Юлия Колова, Ива Кирова и Калин Костадинов, вече бе представена на международния детски фестивал „Шарено петле“ в Плевен, който се проведе през юли. Творбата бе играна пред детска публика и в целия Северозапад.
Припомняме, че през изминалия полусезон ДКТ – Враца направи общо пет нови детски постановки, като в края на юни започнаха ре
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е по-различна от предишната, предаде АФП.
Главната роля на Емануела изпълнява френската актриса Ноеми Мерлан. Тази екранизация на „Емануела“ се различава от оригиналния роман на Еманюел Арсан от 1959 г.
Режисьор на пълнометражния филм е Одре Диуан, а продукцията открива филмовия фестивал в Сан Себастиан в Испания. От другата седмица лентата тръгва по кината във Франция. Това е третият филм на Одре Диуан, която спечели „Златен лъв“ във Венеция през 2021 г. за „Събитието“.
Филмът „Емануела" от 1874 г. на режисьора Жуст Жакен привлича 50 млн. зрители в целия свят. Според Камий Моро, авторка на биографичната книга за живота на писателка
Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ „Следа към себе си“.
РОДЪТ
Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.
Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд.
ПЪРВИТЕ
Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен.
Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома.
Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.
Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.
Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка
Утвърдени и дебютиращи актьори събира на една сцена новият спектакъл на Драматичен театър „Невена Коканова” - Ямбол.
През декември трупата представя комедията „Среща в Санлис” на френския драматург Жан Ануи. За избора на пиесата и на екипа, нагърбил се с нейното поставяне, разказва режисьорът Стоян Радев.
Ще се опитаме да разкажем чистосърдечно и искрено историята, която Жан Ануи ни е предложил. „Среща в Санлис” е не просто чудесна пиеса, тя е великолепна пиеса и в това се убеждаваме, колкото повече я четем, анализираме и разработваме сега при репетициите, сподели пред журналисти в Ямбол Стоян Радев, режисьор и актьор от Варненския театър.
Поканата за поставянето именно на това произведение идва от театъра в Ямбол. Радев признава, че доскоро не е познавал творбата на Ануи и е решил, че ще поеме ангажимент само ако пиес
Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България.
Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.
По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока, и да станем по-спокойни и постоянни въпреки стресиращото забързано ежедневие, допълни Иванова.
По думите й нашата страна не е неизвестна точка на картата за хората във Виетнам. Причината е, че в гимназиалния етап в училище младежите изучават задължително стихотворение за българската роза, обясни Иванова. И допълни, че по-възрастните пък помнят, че преди години в България са работили много виетнамци.
Изложбата, чието название е „Простор по виетнамски“, е откриващо събитие на новата програма „На фокус“ на Младежката фондация „Аморфа“ във Варна. Куратор на експозицията е Михаела Аройо, която е носител на международното отличие за фотография „Инге Морат“ за 2023 г.
Самостоятелна изложба живопис на Петя Стойнова ще бъде представена в столичната галерия „Лик“.
Експозицията ще бъде представена от днес до 26 ноември, информират организаторите.
По думите на авторката изложбата представя акварелни творби, създадени през последните три години.
„Реалистични пейзажи, вдъхновени от Родопите и Добруджа, цветя и серия „Птичета”, станали характерни за мен през последните две години. Първото „птиче” се появи 2022 г. и оттогава серията надхвърли 50 броя. През годините работих и с маслени бои и акрил, но лекотата на акварелната техника най-много ми допада и удовлетворението от самия процес е най-пълно. Затова от десет години работя само с акварел. Вълнува ме природата и се надявам зрителят да усети поне част от радостта и смирението, което изпитвам при досега си с нея, да съм успяла дам простор н
Спорът между Гърция и Великобритания относно връщането на скулптурите от Партенона – в застой, откакто Гърция за първи път официално поиска връщането им в началото на 80-те години на миналия век - най-накрая може да „направи голяма крачка напред", според публикация в издание на списание „Икономист“- „Светът напред до 2025 г.“, както предаде гръцката агенция АНА-МПА. Заглавието на статията е „Да изгубиш мраморните си скулптури“ ("Losing your marbles" включва игра на думи, като “marbles” се използва както за „мраморни скулптури“, така и за „стъклени топчета за игра“ - бел. ред.).
Според заглавието на онлайн версията „Възстановяването на културното наследство ще продължи напред през 2025 г.“ и, както се казва в статията, „през 2025 г. мраморните скулптури може най-накрая да
Тейлър Суифт предупреди феновете, които пътуват за концерта й днес във Варшава, да не изпадат в паника, когато чуят силни сирени в следобедните часове в чест на ключова годишнина от Втората световна война, предаде Асошиейтед прес.
В полската столица се провеждат тържества по случай 80-годишнината от началото на Варшавското въстание от 1944 г. - 63-дневен бунт на полските въстаници след пет години окупация от нацистка Германия. Всяка година на 1 август целият град замира, а сирените се задействат в следобедните часове, когато е започнало въстанието.
Тейлър Суифт публикува в социалните мрежи призив към феновете си да не се паникьосват около 17 часа, когато чуят сирените.
Хиляди притежатели на билети, много от които пътуват до Варшава отдалече, вече ще бъдат на стадиона или в близост до него по това време за вечерното шоу.
Полският новинарски сайт Onet същ
Dubioza Kolektiv вече е в България и забавлява хората в стария град на Созопол, .
В типичния си стил да изненадва феновете си на най-неочаквани места и моменти, групата се появи тази вечер пред амфитеатъра.
Концертът е в петък, 2 август на стадион "Арена Созопол", заедно с още три групи. Това са aмериканско-нидерландската Jaya The Cat и родната Q-Check, която се събира специално за това събитие след 11 години. Третият участник „Обратен ефект“ също има момент на прекъсване и около 3-годишен период на оттегляне от музикалната сцена.
Dubioza Kolektiv, която миналата година отбеляза 20 години от създаването си през 2003 г., има зад гърба си над 10 албума.
Групата е свирила в близо 50 държави по света. Двама от членовете на Dubioza – Брано Я
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на официалната си страница от Художествената галерия, чийто филиал е музеят.
В произведението авторът е увековечил образите на едни от най-значимите български художници като Златю Бояджиев, Владимир Димитров – Майстора, Иван Милев и Васил Захариев. Творбата е с внушителните размери 200 × 450 см.
Картината „Триптих“ е нарисувана от Васил Стоилов през 1977 година. Още в годината на своето създаване платното е откупено и вписано в колекцията на художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора". Картината остава задълго в мрака на фондохранилището, за да го напусне за първи път преди едва три години, когато беше показана в Националната галерия в София.